İŞTE STRES YAPMANIN ZARARLARI VE EĞİTİM HAYATINI DEĞİŞTİRCEK TÜYOLAR

Yönetilemeyen kaygı zarar verir

Kaygı, olması beklenen olumsuz bir problemle ilgili endişe duyma olarak tanımlanır. Kaygı aynı zamanda sempatik sinir sisteminin aktif hale gelmesine neden olur. Sempatik sinir sistemi, vücudun çelişki yaşadığı dönemlerde devreye girerek ve organları kargaşaya karşı uyarır. Yani sempatik sinir siteminin aktif olması durumunda vücuda savaş ya da kaç uyarısı verilmektedir. Sınav dönemlerinde ise öğrencilerin büyük bir bölümü kaygı ve stres yaşamakta, kontrol edilemeyen ve yönetilemeyen kaygı, psikolojik açıdan olumsuz etkiler bırakmaktadır. Sınav olgusuna karşı gösterilen kaygı, aynı zamanda bu olguya karşı çoğu zaman bir direnç oluşturur. Bu direncin sonunda kaygıya bağlı olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bunlar:

 1. Motivasyon sağlayamamak, özellikle sınava motive olma konusunda sorun yaşamak.
 2. Enerji seviyesindeki düşüklük, sürekli uyku hali, sabahları yataktan çıkmada isteksiz davranmak.
 3. İştahın belirgin olarak artması ya da azalması. Buna bağlı olarak aşırı kilo alma ya da zayıflama sonucunda metabolizmadaki değişiklikler.
 4. Sınav stresi sonucunda ortaya çıkan depresyon hali.

Gelecek kaygısı takıntı haline gelirse…

Gelecek kaygısını takıntı haline getiren öğrenciler için sınavlar, kaygı ve stres kaynağıdır. Olumsuz sonuçlarla karşılaşan öğrenci sınav kaygısına gösterdiği direnci bir süre sonra ‘kaçma yöntemine’ başvurarak halletmeye çalışır. Ancak hayat boyu bazı durum ve olaylar karşısında duyulan kaygının her zaman olumsuz etkileri ortaya çıkmaz. Belli bir düzeydeki kaygı motive ediciyken, kaygı düzeyinin kontrol edilemeyen ve yüksek olması sınavlarda başarısızlığa neden olur. Öte yandan, yapılan araştırmalarda kaçmak yerine savaşmayı seçen birçok öğrencinin çoğu zaman önem arz eden durumlar karşısında kendini yeniden konumlandırdığı ve uyum sağladığı belirlenmiştir. Kaygı olumlu bir yöne aktarıldığında, kaygıya neden olan durumla ilgili plan yapılmasına, tehdit unsurlarının fark edilmesine, uyum sağlayıcı yöntemlerin keşfedilmesine olanak sağlayacaktır.  

O TÜYOLARA GELİRSEK

Sınavı yaşama değil, sınavla yaşamak ilkesine uygun hareket etmek yani tek odağın sınav olmaması.* Değer verildiği ve sevildiği mesajını tutarlı ve sürekli bir şekilde abartmadan vermek ve sevgiyi saklamamak.* Her türlü kıyaslamadan kaçınmak.* Hatayı öne çıkaran negatif disiplin anlayışından, çözüme odaklanan pozitif disiplin anlayışına geçmek.* Sonuç endeksli değil, süreç odaklı ve yapıcı eleştiri sistemi geliştirmek. Eleştiride kişiliği zedeleyici unsurları bulundurmamak.* Anne-baba tutumlarında ve kuralların uygulanmasında eşgüdüm.* Özerkliğine müdahale etmeden, özel hayatını rahatça paylaşabileceği koşulları sağlamak.* Aile ile ilgili karar alma ve uygulama mekanizmasına katılımını sağlamak, kontrolcü, baskıcı ya da aşırı özgürlükçü tutumlardan uzak durmak.* Sürekli doğruyu göstermeye çalışan ve bu yönde müdahale eden ebeveyn olmak yerine, rehber ve model olmayı tercih etmek.* Hata yapmasına şans tanımak, hatalarının sonucunda bedel ödemesine imkan bırakmak, güven ve cesaret vermek.

Altın öğütler* Sınav başarısı birinci amacınız olmalı, tek amacınız olmamalı.* Düşünceler endişeleri ve geriliminizi artırıyorsa; öğrenme yeteneğinizi azaltacaktır.* Zihninizdeki endişe ve korkuları rafa koyun, sınav sonrası düşünün.* Kazanamamak dünyanın sonu değildir. Kesinlikle başka bir çıkış yolu vardır.* Stres var, panik yok.* Şimdi çalışma zamanı.* Geçmişteki başarılarınızı düşünün.* Öğrenemediklerinizi değil, öğrendiklerinizi düşünün.* Az stres faydalıdır, öğrenmeyi artırır.* ‘Başarmam gerekir’ değil, ‘Başaracak gücüm var’ demelisiniz.

Strese Karşı…1. Doğru hedef ve planlama stratejileri.

2. Stresi yönetmek.

3. Sınav+Stres+Kaygı üçlemi ve çözüm önerileri.

4. Olumsuz senaryoyu olumluya çevirme.

5. Verimli öğrenme ve çalışma koşulları.

6. Rahatlama teknikleri; nefes egzersizleri ve otorelax teknikleri.

7. Psikiyatrik tedavi: Kombine tedavi anlayışı.

1 thought on “İŞTE STRES YAPMANIN ZARARLARI VE EĞİTİM HAYATINI DEĞİŞTİRCEK TÜYOLAR

 1. Mr WordPress says:

  Hi, this is a comment.
  To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir